Tarım, Enerji ve Ulaştırma Politikaları Başkanlığı

Beceriksizliğin Faturasını Çiftçi, Pazarcı ve Tüketici Ödüyor! Beceriksizliğin Faturasını Çiftçi, Pazarcı ve Tüketici Ödüyor!

06 May 2021

Sokağa çıkma kısıtlamalarının sıkılaştırılması sonrası bakkal, süpermarket, eczane, fırın, pastane ve kuruyemişçiler açık olmasına rağmen, pazaryerlerinin kapalı olması çifte standart bir uygulama olarak karışımıza çıkıyor.

Tarım Bakanı ortalıkta görünmezken, iktidarın yeni kurbanı yaş sebze ve meyve üreticileri ile pazarcı esnafı, zorluklarla tek başına mücadele ediyor. İçişleri Bakanlığı ise, ülkede bir Tarım Bakanı yokmuş gibi bilmediği konularda ucube kararlar vermeye devam ediyor.

İçişleri Bakanlığının 81 İl Valiliğine gönderdiği genelge ile sadece hafta sonu pazaryerlerinin açılmasına izin verildiğini belirtmesi, yapılan yanlıştan kısmen dönülmesi açısından olumlu bir gelişme olsa da yetersizdir ve alınan keyfi ve yanlış kararların itirafı niteliğindedir.


8 Mayıs ve 15 Mayıs Cumartesi günleri sabah saat 10:00 ila 17:00 saatleri arasında pazaryerleri sadece yaş meyve sebze ile fide satışlarına izin verilmek suretiyle açılacak. Sadece haftada bir gün açılan pazarlar, hasat edilen ürünlerin tüketilmesi için yeterli olmayacaktır.

Alınan tedbir yetersiz olup yine üretici, pazar esnafı ve tüketici mağdur olmaya devam edecektir. Ayrıca sadece belirli günlerde açılan pazarlar yoğunluklara sebep olacak ve salgın açısından tehdit oluşturacaktır.

Çok önceden gerekli planlamalar yapılarak, üretilen ürünlerin tüketici ile buluşmasının sağlanması için gerekli önlemlerin alınması gerekiyordu. Oysa, iktidarın gerekli çalışmaları ve hazırlıkları yapmadan kapanmaya geçmesinin sonucu pek çok üretici ürünlerini çöpe atmak zorunda kaldı.

Yetersiz de olsa sunulan bu kısıtlı çözüm, üretici için çok geç kalınmış göstermelik bir müdahale olmuştur. Tüketici de üretici de, iktidarın bu plansız uygulamalarının mağduru olmaya devam etmektedir.

Hem vatandaşların taze sebze meyveye erişimi ortadan kaldırılmış oldu, hem de özellikle bahar döneminde iklim koşullarına bağlı olarak üretimin arttığı bir dönemde, üretici ile tüketiciyi bir araya getirmeyerek fiyatların düşmesi ve üreticilerimizin mağdur olmasına sebep olunmuştur. Üreticinin tarladan 60 kuruşa çıkarıp satamadığı için çöpe döktüğü sebzelerin, marketlerde 10 liraya satılması gibi ucube bir görüntü oluşmuştur. Üreticide kilosu 10 kuruş olan salatalık markette 6 liraya satılmaya başlanmıştır.

Oysaki semt pazarları şehrin farklı günlerinde, farklı noktalarında açılmaktadır. İnsanların evlerine yürüme mesafesinde olan ve yürüyerek gitme imkanı olan pazarlara gidebilmesi, girişte maske, mesafe kurallarının sıkı bir şekilde denetlenmesi ve girişte HES Kodu sorulması şeklinde alınacak tedbirler ile hem sorun çözülecek, hem de sebze meyve sekteye uğramadan taze ve ucuz bir şekilde tüketiciye ulaşmış olacaktır.

Ancak, pandemi sürecini yönetemeyen iktidarın bilimsellikten uzak ve keyfi kararları yüzünden maalesef tüm toplum kısıtlanmış ve cezalandırılmış bulunmaktadır.

Ve daha da beteri ise, bütün bir sezon boyunca el emeği göz nuru ile üreticilerimizin ürettiği sebze ve meyveler maalesef tüketiciye ulaştırılamıyor, çöpe dökülüyor ve israfa sebebiyet veriliyor.

Yaşanan bu süreç, Tarım Bakanlığı'nın sektörün haklarını korumaktan ne kadar aciz olduğunu, sektörün ne kadar sahipsiz olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.

İktidarın bir an önce bu mağduriyeti gidermesi gerekmektedir. Esnaf ve müzisyen intiharlarının ardından, maalesef çiftçinin ve üreticinin de bunalıma girdiği ve intihara sürüklendiği görülmektedir.

DEVA Partisi olarak uyarıyoruz;

İktidardan aklıselim hareket etmesini istiyor, gerekli tedbirleri yerel yönetimler ile koordineli bir şekilde alarak, bulaş riski kapalı alan marketlerden daha da düşük olan Pazar yerlerini acilen açmalarını ve vatandaşlarımızın taze sebze ve meyveye bu mübarek ramazan gününde ulaşmalarına imkan sağlamalarını bekliyoruz.

DEVA Partisi olarak, vatandaşlarımıza ülke yönetimine yapışmış bu iktidar virüsünden onları kurtaracağımızın sözünü veriyoruz.

  • İLGİLİ ETİKET:
  • #SEKTOREL

SONRAKİ HABER

Küçük İşletmeler İktidar Virüsü ile Mücadele Ediyor

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

06 May 2021